education · Women

جمیله خرازی: تحول و پیشرفت در اطلاعاتِ کامپیوتری بینِ زنان در افغانستان

چندی پیش خبری در رسانه‌های عمومی‌ به چاپ رسید با این مضمون که دو خواهر افغان، انقلابی دیجیتالی درعرصه تعلیم روش‌های کد گذاریِ کامپیوتر، به دختران محصل افغانی  به وجود آورده اند.

با اینکه سالهاست حکومت طالبان در این کشور سقوط کرده،اما هنوز بسیاری از اقشار جامعه‌ در این کشور بر این باور هستند که جایگاه زنان تنها در محیط بسته خانه میباشد.اما این دو خواهر افغان با تدریس به دختران  در زمینه ی کامپیوتر  و کاد نویسی،انقلابی را در این کشور ،چه از لحاظ دیجیتال و چه از لحاظ فرهنگی‌ اجتماعی،به وجود آورده اند.

جمیله خرازی ادامه داد Unknown Objectهرات،سومین شهر بزرگ افغانستان،مزین به قلعه ی باستانی و مساجد  کشی کاری که از لحاظ زیبایی‌ زبانزد میباشند،هر صبح شاهد تکاپوی مردمانیست که کسب و کار روزانه ی خود را آغاز میکنند.در این میان گروهی از دختران نیز رهسپار دبیرستان  گوهرشاد بیگم میباشند و مشتاقانه  در انتظار شروع کلاس کامپیوتر هستند که در اتاقی به رنگ آبیِ درخشان ،برگزار میشود.

هزینهٔ تعلیم و همینطور تهیه ی کامپیوتر‌های موجود در این کلاس از سوی ارگانیزاسیون دیجیتال سیتیزن پرداخت میشود  و گردانندگان این ارگانیزاسیون رویا و الاهه محبوب میباشند و مسئول امور مالی و تامین هزینهین ارگانیزاسیون با آقای فرانچسکو روللی می‌باشد.

حضور دختران در این کلاس و تکاپوی آنها دیدنیست،بعضی‌ در حال تایپ برخی‌ در حال جستجو در وب سایت‌های متفاوت و و برخی‌ دیگر  با علاقهٔ فراوان پیگیر آخرین رویداد‌های مٔد در دنیا هستند.

هیلا، یکی‌ از دختران محصل در مدرسه گوهر شاد  می‌گوید:

در این کلاسها  یاد گرفتیم که چگونه از جی‌ میل،ای میل،توییتر،وایبر،وب سایت‌های پخش فیلم‌های سینمایی و غیره ،استفاده کنیم.همینطور بتوانیم با دنیای خارج از سرزمینمان ارتباط برقرار کنیم و با فرهنگ‌های متفاوت آشنا شویم.بدین صورت تحقیقات در هر زمینه به وسیله ی کامپیوتر را فرا گرفتیم.تحصیل در این کلاس دریچه‌ای شد که بتوانیم با علوم دیجیتال و کامپیوتر آشنا شویم.

امروز،زنان افغان از حقوق اجتماعی بالاتری برخوردار هستند،همه چیز حتّی ظاهر این سرزمین نیز رو به تغییر می‌باشد.خیابان‌های شهرِ کابل،پایتخت این کشور تصویر متفاوتی را به بیننده القا می‌کند.برخی‌ از زنانِ افغان  همچنان با حجاب کامل ،با پوشیدن چادر‌های  آبی سنتی‌ این کشور،سر تا پا را میپوشانند،و اما تعداد بیشماری از دختران و زنان را با شلوارهای جین  و ژاکت‌های چرمی  میبینیم که با کفش‌های روباز  و سر‌های بدون حجاب در حالی‌ که روسری خود را به دسته ی کیف خود گره زده اند  به سوی محل کار ،مدرسه و کالج ،روانه هستند.

ادامه مطلب  www.jamilehkharrazi.co.uk

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s